Past Tense For Irregular Verbs

Let’s see these verbs:

van, lesz, megy, jön, tesz, vesz, hisz, visz, eszik, iszik, nő, sző, lő, ró, (fő)

LENNI = TO BE, WILL BE
Only indefinite forms!
voltam         lettem
voltál            lettél
volt                lett
voltunk        lettünk
voltatok       lettetek
voltak           lettek

MENNI, JÖNNI = TO GO, TO COME
Only indefinite form!
mentem         jöttem
mentél            jöttél
ment                jött
mentünk        jöttünk
mentetek       jöttetek
mentek           jöttek

TENNI = TO PUT, TO DO
Indefinite: tettem, tettél, tett, tettünk, tettetek, tettek
Definite: tettem, tetted, tette, tettük, tettétek, tették

VENNI = TO BUY, TO TAKE
Indefinite: vettem, vettél, vett, vettünk, vettetek, vettek
Definite: vettem, vetted, vette, vettük, vettétek, vették

VINNI = TO BRING
Indefinite: vittem, vittél, vitt, vittünk, vittetek, vittek
Definite: vittem, vitted, vitte, vittük, vittétek, vitték

HINNI = TO BELIEVE
Indefinite: hittem, hittél, hitt, hittünk, hittetek, hittek
Definite: hittem, hitted, hitte, hittük, hittétek, hitték

ENNI = TO EAT
Indefinite: ettem, ettél, evett, ettünk, ettetek, ettek
Definite: ettem, etted, ette, ettük, ettétek, ették

INNI = TO DRINK
Indefinite: ittam, ittál, ivott, ittunk, ittatok, ittak
Definite: ittam, ittad, itta, ittuk, ittátok, itták

NOTE! The 3rd PS indefinite form for eszik is evett, for iszik is ivott. Furthmore, iszik is a deep-vowel verb!

NŐNI = TO GROW
Indefinite: nőttem, nőttél, nőtt, nőttünk, nőttetek, nőttek
Definite: nőttem, nőtted, nőtte, nőttük, nőttétek, nőtték

NOTE! It can have the definite suffixes as phrasal verb: kinőttem, kinőtted…

SZŐNI = TO WEAVE
Indefinite: szőttem, szőttél, szőtt, szőttünk, szőttetek, szőttek
Definite: szőttem, szőtted, szőtte, szőttük, szőttétek, szőtték

LŐNI = TO SHOOT
Indefinite: lőttem, lőttél, lőtt, lőttünk, lőttetek, lőttek
Definite: lőttem, lőtted, lőtte, lőttük, lőttétek, lőtték

RÓNI = TO NOTCH
Indefinite: róttam, róttál, rótt, róttunk, róttatok, róttak
Definite: róttam, róttad, rótta, róttuk, róttátok, rótták

FŐNI = TO BE COOKED, TO BOIL
Only indefinite 3rd PS and 3rd PP makes sense!
Indefinite 3rd PS: főtt
Indefinite 3rd PP: főttek

The -ik verbs alszik, nyugszik, fekszik are regular in the past tense: aludtam, aludtál…nyugodtam, nyugodtál…, feküdtem, feküdtél…

As for verbs in the past tense, we’re finished. However, there’s another topic we’ll have to talk about. This topic is a problem due to the concept English uses for tenses. More about it next time. Bye now! 🙂

Past Tense For Group 3 Verbs

So far we’ve been talking about Group 1 and Group 2 verbs, that is:

Group 1: regular verbs (where also the verb lát belongs to)

Group 2: verbs in two consonants, verbs in -ít, monosyllabic verbs with long ű in -t

GROUP 3 VERBS

Group 3 verbs take -ott, -ett, -ött in 3rd PS indefinite conjugation. Any other form whether indefinite or definite is regular. These verbs are:

Specifically these 5 verbs in -ad, -ed:
fogad – fogadott (to receive)
tagad  – tagadott (to deny)
szenved – szenvedett (to suffer)
enged – engedett (to allow)
téved – tévedett (to be wrong)

Any other verb ending in -ad, -ed simply takes -t in 3rd PS indefinite conjugation: ragadt, dagadt, szaladt, eredt, terjedt… > the dt at the end of these verbs is pronounced as double tt!

All verbs ending in -at, -et:
kutat – kutatott (to search)
nevet – nevetett (to laugh)

The verbs hív, szív and any other monosyllabic verb containing short i or long í or ending in two consonants:
hív – hívott (to call)
szív – szívott (to smoke)
tilt – tiltott (to forbid)
nyit – nyitott (to  open)

NOTE! These verbs are DEEP-VOWEL VERBS!

These 3 verbs:
mond – mondott (to say)
küld – küldött (to send)
kezd – kezdett (to start)

Other 3 verbs:
áll – állott, állt (to stand)
száll – szállott, szállt (to fly)
hull – hullott, hullt (to fall slowly)

NOTE! These 3 verbs can have two types of the 3rd PS indefinite form: with or without a link vowel. If you take my advice, you should use állt, szállt, hullt, hullott. The past tenses állott and szállott sound a bit antiquated.

SO ONE MORE TIME! These verbs:

– tagad, fogad, szenved, enged, téved
– all verbs in -at, -et
– hív, szív + monosyllabic verbs with long í or short i and/or ending in two consonants
– mond, küld, kezd
– áll, száll, hull

take the 3rd PS indefinite past tense form with a link vowel: -ott, -ett, -ött. The verbs áll, száll, hull can take -t, as well. The monosyllabic verbs with i, í are deep-vowel verbs.

So much for today. Bye now. 🙂

Definite Conjugation For Past Tense

The definite conjugation for past tense looks like this:

Group 1:
-(ot)tam, -(et)tem, -(öt)tem
-(ot)tad, -(et)ted, -(öt)ted
-(ot)ta, -(et)te, -(öt)te
-(ot)tuk, -(et)tük, -(öt)tük
-(ot)tátok, -(et)tétek, -(öt)tétek
-(ot)ták, -(et)ték, -(öt)ték

Like with the indefinite conjugation, the extended suffix with a link vowel and one more t are for Group 2 verbs. First Group 1 verbs:

NÉZNI = TO WATCH
néztem
nézted
nézte
néztük
néztétek
nézték

MELLŐZNI = TO NEGLECT
mellőztem
mellőzted
mellőzte
mellőztük
mellőztétek
mellőzték

RAKNI = TO PUT
raktam
raktad
rakta
raktuk
raktátok
rakták

You see that the 3rd PS definite form is the same for high verbs containing ö, ő, ü, ű in the last syllable and standard high verbs: nézte, mellőzte

Now let’s see some Group 2 verbs!

Monosyllabic verbs in -t / -ít: köt (to knit), aprít (to chop)
kötöttem, kötötted, kötötte, kötöttük, kötöttétek, kötötték
aprítottam, aprítottad, aprította, aprítottuk, aprítottátok, aprították

Verbs in two consonants: sejt (to suspect), gyújt (to light)
sejtettem, sejtetted, sejtette, sejtettük, sejtettétek, sejtették
gyújtottam, gyújtottad, gyújtotta, gyújtottuk, gyújtottátok, gyújtották

You see now we used suffixes with a link vowel and one more t, which you can see in brackets at the beginning of this entry.

NOTE! The verb LÁT (to see) is the only monosyllabic verb belonging to Group 1, so it takes no link vowel in past tense. Definite conjugation:

láttam, láttad, látta, láttuk, láttátok, látták

As for -ik verbs and verbs in -s, -sz, -z, all I can say is that they are not exceptional in past tense. What’s more, you’ve already seen a verb in -z and an -ik verb while reading this and the previous entry: néz, vesződik. The definite and indefinite conjugation for them are the same as for any other regular verb.

Next time we’ll learn some exceptions. Bye now! 🙂

Indefinite Conjugation For Past Tense

Indefinite conjugation for past tense:

Group 1:
-(ot)tam, -(et)tem, -(öt)tem
-(ot)tál, -(et)tél, -(öt)tél
-ott, -ett, -ött
-(ot)tunk, -(et)tünk, -(öt)tünk
-(ot)tatok, -(et)tetek, -(öt)tetek
-(ot)tak, -(et)tek, -(öt)tek

For now don’t get all confused about the brackets. We’ll need them for Group 2 verbs. First we’ll talk about Group 1 verbs.

Be careful with the 3rd PS form! It is: -ott, -ett, -ött. The ending -ött is used with verbs containing ö, ő, ü, ű in the last syllable: kötött, vesződött

Let’s see some examples from Group 1.

LÉPNI = TO TAKE A STEP
léptem
léptél
lépett
léptünk
léptetek
léptek

VESZŐDNI = TO STRUGGLE
vesződtem
vesződtél
vesződött
vesződtünk
vesződtetek
vesződtek

RAKNI = TO PUT
raktam
raktál
rakott
raktunk
raktatok
raktak

As you see, lépni and vesződni are high-vowel verbs, so the only difference in their indefinite conjugation is the 3rd PS form: -ett, -ött.

NOTE! Verbs ending in J L N NY R take the 3rd PS indefinite suffixes with no link vowel! Examples:

fújt, énekelt, megszánt, hányt, várt

Let’s see some examples for verbs I mentioned in the previous entry!

Group 2:
Monosyllabic verbs in -t: köt (to knit), fut (to run)
kötöttem, kötöttél, kötött, kötöttünk, kötöttetek, kötöttek
futottam, futottál, futott, futottunk, futottatok, futottak

Verbs in two consonants: sejt (to suspect), gyújt (to light)
sejtettem, sejtettél, sejtett, sejtettünk, sejtettetek, sejtettek
gyújtottam, gyújtottál, gyújtott, gyújtottunk, gyújtottatok, gyújtottak

Verbs ending in -ít: lazítottam, segítettem, and so on…

Note! The verb LÁT (to see) is the only monosyllabic verb in -t that belongs to Group 1! So no link vowel is needed with this verb, except the 3rd PS form, of course.

láttam, láttál, látott, láttunk, láttatok, láttak

So the past tense endings also stay the same with the Group 2 verbs, but with a link vowel and one more t, which you can see in brackets at the beginning of this entry.

You have something to learn, again. More next time. Bye! 🙂

Past Tense

Like there is only one present tense in Hungarian, there is only one past tense. The one past tense is to be translated with one of the four past tenses in English. Sometimes with the present perfect, which we’ll talk about much later.

THE ENDINGS FOR THE PAST TENSE ARE: -t, -tt

Not to be confused with the -t accusative ending attached to nouns! Here’s an example how you form the past tense:

néz + -t + -em = néztem > I watched

So the formula is:

3rd PS indefinite form + -t or -tt ending + personal suffix

Verbs in the past tense can be divided into three groups:

Group 1:
Most verbs take the one -t past tense ending with no link vowel.
néztem, féltünk, láttak, vacsoráztál…

Group 2:
-Monosyllabic verbs ending in -ít (hajítottam, merítettem)
-Monosyllabic verbs in -t (kötöttem, futottam)
-Verbs ending in two consonants (fejtettem, nyújtottam)
take the double -tt past tense with a link vowel in all numbers/persons.

Group 3:
Some other verbs in need of a more detailed explanation.
fogad, tagad, enged, szenved, téved, hív, szív, mond, küld, kezd, áll, száll, hull

And of course, we’ll have to talk about those 16 irregular verbs.

You shouldn’t worry about those three groups. Only regular and “exceptional” verbs belong to them. They’re not specifically verbs you can call irregular.

So next time, indefinite conjugation in past tense. Bye now! 🙂

Expressing Future Acts And Acts In Progress

FUTURE ACTS

It shouldn’t be a surprise for a native English speaker. You also express future acts with the present continous tense.

I’m going to school tomorrow.

The Hungarian sentence is expressed with the only present tense we have:

Holnap iskolába megyek.

The Hungarian present tense is used to express future acts more often than the paraphrased future tense. If you know the present (with all its irregularities), you know the future!

Examples:

Egy óra múlva elmegyek.
I’m leaving in an hour.

Velem jössz?
Are you coming with me?

Még két évig dolgoznak a gyárban.
They’re working at the factory for two more years.

-Jössz? -Nem lehet. Öt perc múlva találkozok a barátommal.
-Are you coming? -I can’t. I’m going to meet my friend in five minutes.

ACTS IN PROGRESS

You can give tenses a continous aspect with this adverb: ÉPPEN. It means right now, at the moment. However, it is not necessary to use it. The present, past and future tenses can express continuity by themselves. Generally speaking, Hungarian verbs have a continous aspect until you fit them with a verbal prefix that expresses completeness.

Continous: Olvasom az újságot. – I’m reading the paper.
Complete: Elolvasom az újságot. – I’ll read the paper through.

Contious: Nézi a filmet. – He’s watching the movie.
Complete: Megnézi a filmet. – He watches the movie.

You can add ‘éppen’ to the continous sentences:

Éppen olvasom az újságot. Éppen nézi a filmet.

However, sometimes you can add éppen to verbs with complete aspect, too:

A rendőr éppen megfigyeli a rablót.
The policeman is watching the robber.

It is possible because ‘megfigyel’ describes an action by itself, a new meaning is given to ‘figyel’ by ‘meg’. And it doesn’t really express completeness in this case. As I said, you don’t have to use éppen to express something in progress.

Note that when you ask a question, éppen is placed after the verb: Mit csinálsz éppen? When answering, it can be at the beginning of the sentence separated from the verb: Éppen a blogomat írom.

AND WE’RE DONE WITH THE PRESENT TENSE!

And two other verbs

It’s nothing to worry about. It just might be a source for confusion. I’m talking about these verbs:

= TO BE COOKED, TO BOIL

FŐZ = TO COOK

Only one z is the difference. The verb fő only makes sense in 3rd PS and 3rd PP indefinite conjugation. The verb főz is a regular high verb with the -öl suffix in 2nd PS indefinite conjugation because it ends in z. It can have the definite and indefinite conjugation.

FŐ = TO BE COOKED, TO BOIL
3rd PS
3rd PP főnek

FŐZ = TO COOK
Indef: főzök, főzöl, főz, főzünk, főztök, főznek
Def: főzöm, főzöd, főzi, főzzük, főzitek, főzik

Note the assimilation (as usual in this kind of conjugation) in 1st PP!

Examples:

A leves már . – The soup is already boiling.
Főnek a húsok. – The meats are being cooked.
Főzöd az ebédet? – Are you cooking the lunch?
Teát főzünk. – We’re making tea.

All right. Only a few more explanation about present tense and we’re done with it. See ya next time.